Czy można sobie poradzić z przegrzewającym się komputerem?

Wielu z nas nie zwraca większej uwagi na to, jak podczas pracy zachowuje się nasz komputer. Dla większości z nas po zakupie może on sprawnie i bez wykonywanej konserwacji działać latami. Jak się jednak okazuje w pewnej chwili, jest zupełnie odwrotnie. Nasz komputer w którymś momencie może podczas pracy zwyczajnie się wyłączyć i odmówić ponownego włączenia systemu. W tym momencie możemy mieć pewność, że nasz komputer się przegrzewa i dłuższe użytkowanie go w identyczny sposób może spowodować trwałe uszczerbki.

Zanim pójdziemy do serwisu

W pierwszej kolejności mniej zaprawieni w bojach będą chcieli, aby pogotowie informatycznepojawiło się u nich i naprawiło problem od razu. Niekoniecznie jednak trzeba od razu panikować, wcześniej lepiej jednak sprawdzić, co w danym temacie można zrobić samodzielnie. Poza zamontowaniem nowych układów chłodzenia, podpiętych na przykład bezpośrednio pod procesor czy zamontowaniem z tyłu obudowy dodatkowego wentylatora, możemy również wyczyścić delikatnie nasz komputer w środku.

Nie wszystko da się zrobić

Jeśli problem przegrzewania się podzespołów dopadł naszego laptopa, tutaj sprawa nieco się komplikuje. Jeśli jest on jeszcze na gwarancji, to jedynie serwis komputerowy może się podjąć ego oczyszczenia z kurzu. Dodatkowo co jakiś czas powinniśmy smarować warstwą pasty termoprzewodzącej elementy procesora, aby ciepło było efektywniej oddawane do radiatora.

Jedna z najprostszych do samodzielnego zdiagnozowania usterek komputera

To, że usterka napędu optycznego jest najprostszą do samodzielnej diagnozy nie oznacza, że nie jest jedną z najbardziej uciążliwych. Jak wiadomo, niektórzy potrzebują tego napędu w związku na przykład z wykonywanym zawodem. W kwestiach rozrywki korzystamy z niego raczej coraz rzadziej, ponieważ dane przenosimy na pendrive’ach, a filmów w ogóle zwykle nie zgrywamy na płyty, podobnie jak muzykę. To jednak nie znaczy, że jeśli posiadamy napęd, musi on być zepsuty. Serwis komputerowy zwykle w takich sytuacjach zaleca jego wymianę na zupełnie nowy egzemplarz.

Zanim oddamy napęd do serwisu

Jeśli napęd przestał odczytywać dane zapisane na płycie, niekoniecznie musimy od razu zabierać go do serwisu i wymieniać na nowy. Czasem wystarczy odpowiednie przeczyszczenie za pomocą specjalnych płyt CD czy rozkręcenie i wykonanie tego samodzielnie. Do czyszczenia napędu możemy używać jedynie miękkich wacików oraz preparatów, których bazą nie jest spirytus ani benzyna. W sklepach komputerowych dostępne są specjalne preparaty, za pomocą których można je dokładnie wyczyścić.

To nie koniec awarii

Wśród popularniejszych awarii, jakich możemy spodziewać się po napędzie optycznym, polega na nieprawidłowej pracy samej tacki zarówno podczas wysuwania, jak i chowania. Powodem w tym przypadku są najczęściej ułamane ząbki, po jakich przesuwa się tacka. Tutaj samodzielna ingerencja niewiele pomoże, dlatego pogotowie informatyczne w takich wypadkach jest ścisłą koniecznością.

Awarie płyty głównej – jak często mamy z nimi do czynienia w warunkach domowych?

Jednym z najważniejszych elementów naszego komputera jest płyta główna, to w niej znajdują się wszystkie najważniejsze komponenty, składające się na zestaw komputerowy. Jak się okazuje, wszystkie zadania, jakie stawiamy przed nią powodują, że awarie tych elementów wcale nie są rzadkie. Jeśli chcemy zdiagnozować problem, musimy w pierwszej kolejności odłączyć wszystkie niepotrzebne w danej chwili podzespoły z płyty głównej. Powinniśmy pozostawić jedynie procesor, ponieważ bez niego system zwyczajnie nie wystartuje, kartę graficzną i wystarczy jedna kość pamięci RAM; więcej nie potrzeba.

redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Drukowanie zdjęć – czy to dobry pomysł na dekorację domu?

śr Paź 30 , 2019
W naszych domach pojawiają się dzisiaj coraz bardziej niesamowite pomysły oraz ich realizacje na to, co może posłużyć jako ozdoba nowoczesnego wnętrza, niezależnie od jego wielkości. Coraz częściej spotykamy się z ozdobami wykonywanymi ręcznie, często z materiałów pochodzących z jakiegoś źródła, które można uznać za wtórne, czasem pojawiają się przedmioty […]
Drukowanie zdjęć online

Sprawdź podobne