Uwaga, awaria! Czyli jaki podnośnik samochodowy powinniśmy posiadać?

Na drodze, szczególnie podczas wakacji, powinniśmy posiadać odpowiedni sprzęt, który w razie awarii czy złapanej gumy będzie w stanie pomóc nam w szybkiej i przede wszystkim sprawnej oraz bezproblemowej wymianie koła. W sklepach można znaleźć kilka różnych rozwiązań na takie właśnie ewentualności, jednak które z nich jest dla nas najlepsze?

Rodzaje podnośników

Na rynku można znaleźć w zasadzie trzy podstawowe rodzaje podnośników samochodowych – hydrauliczne, czyli słupkowe, a także tak zwaną żabę oraz podnośnik trapezowy. Każdy z nich sprawdzi się inaczej przypadku różnych typów aut, część samochodów ma również standardowe podnośniki na wyposażeniu podstawowym samochodu, jednak nie zawsze producent odpowiednio dopiero wielkość samochodu do parametrów czy trwałości materiałów, z jakich wykonany jest podnośnik warsztatowy. Bardzo ważne jest odpowiednie dostosowanie ciężaru pojazdu do możliwości urządzenia, ponieważ tyko to gwarantuje nam bezpieczeństwo podczas wymiany ogumienia.

Jaki podnośnik będzie dobry do ciężkich samochodów?

Im cięższe auto, tym solidniejszego oraz wykonanego z trwalszych materiałów podnośnika będzie wymagało. Najlepszym rozwiązaniem będzie z pewnością podnośnik słupkowy hydrauliczny 2t, ponieważ dzięki zastosowanym najprostszym prawom fizyki radzi sobie zdecydowanie najlepiej. Nie ma więc obawy, że podczas wymiany koła spadnie na nas nasz własny samochód. Wystarczy go odpowiednio umieścić pod samochodem, a cała reszta wykonuje się niejako sama.

W jaki lewarek samochodowy powinno być wyposażone nasze auto?

Każdy samochód może nam się w jakiejś określonej sytuacji zwyczajnie „rozkraczyć” na środku ulicy, również w każdej w zasadzie chwili i w każdym miejscu możemy złapać gumę. Szczególnie jednak często takie sytuacje dzieją się podczas wakacyjnych wyjazdów na przykład nad morze, jakby nasz samochód podświadomie chciał urozmaicić nam nasz wyjazd. Na wyposażeniu każdego samochodu powinny się znaleźć akcesoria, takie jak odpowiednie podnośniki samochodowe, dopasowane przede wszystkim do gabarytów naszego samochodu.

Jaki podnośnik będzie dobry do ciężkich samochodów?

Najczęściej wykorzystywanym jest ten, który wygląda najsolidniej, a więc podnośnik słupkowy hydrauliczny 2t, wykorzystujący w swoim działaniu najbardziej podstawowe zasady działania. W warsztatach samochodowych do ciężkich aut wykorzystuje się podnośnik hydrauliczny 2t. lub typu żaba 2 5t. Warto zawsze pamiętać, że niekoniecznie to, co znajduje się na wyposażeniu naszego samochodu i jest nam dane przez producenta, będzie odpowiednie. Czasem materiał, z jakiego jest wykonany podnosnik, jest zbyt delikatny lub zbyt nietrwały, żeby cała operacja mogła się powieść. Warto zawsze posiadać własny, zapasowy podnośnik samochodowy – nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać, a waga naszych samochodów zawsze jest niebezpieczna dla osoby, która przy nim coś robi.

Małe samochody – małe podnośniki?

Nie zawsze mały samochód potrzebuje niewielkiego podnośnika – w tym przypadku podnośniki, jakie są dawane przez producenta, wystarczają na jedną czy dwie operacje. Nie jest konieczne również inwestowanie pieniędzy w drogie podnośniki, wystarczy tak zwany podnośnik samochodowy hydrauliczny żaba, prosty w obsłudze, lekki i z pewnością zajmujący zdecydowanie mniej miejsca.

Nie daj się złapać gumie!

Kierowcy nie zawsze potrafią się odpowiednio przygotować na sytuację na drodze, podczas której konieczna jest wymiana koła podczas na przykład wakacyjnego wyjazdu  z rodziną. Dzisiaj jedynie w niektórych samochodach koło zapasowe jest integralną i podstawową częścią wyposażenia samochodu, dlatego każdy kierowca samodzielnie musi o tym mankamencie pomyśleć zanim wyruszy w dalszą podróż, wioząc ze sobą rodzinę. Konieczne jest również posiadanie odpowiedniego urządzenia, za pomocą którego będziemy w stanie samodzielnie wymienić koło, jeśli taka sytuacja spotka nas na drodze. Dlatego warto zaopatrzyć się w lewarek (2t podnośnik) oraz narzędzia ręczne. Dodatkowo warto posiadać zapasowy olej, którego cena na stacji paliwowej może być wysoka. Oleje silnikowe to taka rzecz, którą naprawdę warto wozić ze sobą.

W co powinniśmy mieć zawsze wyposażone nasze samochody?

Zawsze, bez względu na wszystko, w naszym samochodzie powinien znaleźć się podnośnik samochodowy, dopasowany do ciężaru naszego samochodu oraz do naszych fizycznych możliwości jego obsługi. Im cięższy samochód, tym solidniejsze powinno być urządzenie, za pomocą którego będziemy go podnosić – podnośnik słupkowy świetnie sprawdzi się w tych najtrudniejszych przypadkach, zapewni również maksymalne bezpieczeństwo przy minimalnym skomplikowaniu korzystania z niego. Inne części samochodowe wymagają posiadania narzędzi, których cena i wielkość jest dość duża, dlatego lepiej po naprawę udać się do warsztatu.

Jaki podnośnik samochodowy będzie odpowiedni do miejskiego auta?

W przypadku małych, miejskich samochodów załączane wraz z kompletem odpowiednich narzędzi podnośnik wystarcza, aby samochodów dwa czy trzy razy podnieść w razie kłopotów, dlatego najczęściej załączanym podnośnikiem w takich przypadkach jest podnośnik trapezowy. Producenci miejskich samochodów również zwykle  nie przewidują dalekich podróży wykonywanych takimi samochodami, stąd także mniejsza wytrzymałość elementów naprawczych.

redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Jak najłatwiej zakochać się w kawie? Odwiedź sklep z kawą w twoim mieście!

pt Wrz 13 , 2019
Niektórym z nas wydaje się, że kawa jest bardzo zwyczajnym trunkiem, jaki zwykle serwuje nam ekspres do kawy. Prawda jest jednak znacznie inna, bardziej skomplikowana i wymaga zagłębienia się i poświecenia temu tematowi. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób nieprzypadkowo wybierać dla siebie kawy w kawiarniach, kiedy spotykasz się tam […]

Sprawdź podobne